Гифхорн (германски: Gifhorn) — град и административно седиште на истоимениот округ, во источниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Има население од околу 42.000 жители и е под влијание на блиската оддалеченост од поголемите градови, Брауншвајг и Волфсбург. Гифхорн претставува дел од метрополитенската област Хановер-Брауншвајг-Гетинген-Волфсбург.

Гифхорн
Старото Градско собрание во Гифхорн
Старото Градско собрание во Гифхорн
Грб на Гифхорн
Гифхорн is located in Германија
Гифхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Градски единици 6
Градоначалник Матијас Нерлих (ДХС)
Основни податоци
Површина 104,86 км2
Надм. височина 50−68 м
Население 42.837 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 409 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38501–38510, 38516, 38518
Повик. бр. 05371
Портал www.stadt-gifhorn.de
Местоположба на градот Гифхорн во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°29′19″N 10°32′47″E / 52.48861° N; 10.54639° E / 52.48861; 10.54639Координати: 52°29′19″N 10°32′47″E / 52.48861° N; 10.54639° E / 52.48861; 10.54639

Најстаро спомнување за постоењето на градот е од 1196 година.

Во градот се наоѓа Меѓународниот музеј за ветерници и воденици, кој содржи опфатна збирка и реплики на ветерници и воденици.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Градот се наоѓа помеѓу Хановер, Брауншвајг и Волфсбург, околу 20 километри северно од Брауншвајг и околу 15 километри западно од Волфсбург. Во градското подрачје, реката Изе се влева во Алер.

Соседни општиниУреди

Следниве општини се граничат со градот Гифхорн. Почнувајќи од север надесно се (сите во округот Гифхорн): Вагенхоф, Везендорф, Варенхолц, Засенбург, Калберла, Изенбител, Рибесбител, Лајферде, Миден и Умерн.

Градски единициУреди

Градот Гифхорн се состои од градското јадро со својот Стар град, како и местата Гамзен, Кешторф, Нојбокел, Вилше и Винкел.[2]

ИсторијаУреди

Гифхорн бил првпат споменат во 1196 година. Бил сместен на преминот на две важни трговски патишта: „Солениот пат“ (Salzstraße) како главна рута за сол помеѓу Линебург и Брауншвајг и „Пченкарниот пат“ (Kornstraße) помеѓу Целе и Магдебург.

ОбразованиеУреди

Во градот се наоѓаат повеќе средни училишта и гимназии.

СообраќајУреди

Железничката станица во Гифхорн се наоѓа во јужниот дел на градот. Во близина на градот се пресретнуваат правците Б4 и Б188.

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Гифхорн е збратимен со следниве градови:

ЛичностиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. § 4 Absatz 1 der Hauptsatzung der Stadt Gifhorn vom 30. Januar 2012, abgerufen am 1. Oktober 2014 (PDF, 214,09 KiB)

Надворешни врскиУреди