Варенхолц (германски: Wahrenholz) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Варенхолц
Воденица во Варенхолц
Воденица во Варенхолц
Грб на Варенхолц
Варенхолц is located in Германија
Варенхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Месни единици 5
Градоначалник Херберт Пипер (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,99 км2
Надм. височина 55 м
Население 3.654 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29399
Повик. бр. 05835
Местоположба на Варенхолц во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°37′0″N 10°36′0″E / 52.61667° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.61667; 10.60000Координати: 52°37′0″N 10°36′0″E / 52.61667° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.61667; 10.60000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Варенхолц се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд на реката Изе.

Општински единициУреди

Кон општината припаѓаат следниве места: Бецхорн, Тајхгут, Варенхолц, Вајсенберге и Вајсес Мор.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди