Лајферде (германски: Leiferde) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лајферде
Црквата во Лајферде
Црквата во Лајферде
Грб на Лајферде
Лајферде is located in Германија
Лајферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Месни единици 2
Градоначалник Уве Баумгартен (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,88 км2
Надм. височина 62 м
Население 4.388 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38542
Повик. бр. 05373
Портал www.leiferde.de
Местоположба на Лајферде во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°26′20″N 10°26′19″E / 52.43889° N; 10.43861° E / 52.43889; 10.43861Координати: 52°26′20″N 10°26′19″E / 52.43889° N; 10.43861° E / 52.43889; 10.43861

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местото се наоѓа во триаголникот Хановер, Брауншвајг и Волфсбург. Од окружниот град Гифхорн е оддалечен само десет километри.

Општински единициУреди

Општината Лајферде е поделена на следниве единици (во заграда е нивниот број на жители, состојба 2015 г.):[2]

  • Лајферде (4.100)
  • Далдорф (450)

Соседни општиниУреди

Следниве општини се граничат со Лајферде (од север, надесно): Миден (Алер), Гифхорн, Рибесбител, Аденбител, Хилерзе и Мајнерзен.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Gemeinde Leiferde.

Надворешни врскиУреди