Калберла (германски: Calberlah) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Калберла
Црквата во Калберла
Црквата во Калберла
Грб на Калберла
Калберла is located in Германија
Калберла
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Месни единици 7
Градоначалник Томас Голтерман (СДП)
Основни податоци
Површина 27,64 км2
Надм. височина 67 м
Население 5.064 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 183 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38547
Повик. бр. 05374
Местоположба на Калберла во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°25′29″N 10°36′59″E / 52.42472° N; 10.61639° E / 52.42472; 10.61639Координати: 52°25′29″N 10°36′59″E / 52.42472° N; 10.61639° E / 52.42472; 10.61639

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Калберла се наоѓа во областа Папентајх.

Општински единициУреди

Општината е составена од следниве места:

  • Аленбител
  • Алербител
  • Брунсбител
  • Калберла
  • Едесбител
  • Јелпке
  • Ветмерсхаген

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди