Вагенхоф (германски: Wagenhoff) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Вагенхоф
Грб на Вагенхоф
Вагенхоф is located in Германија
Вагенхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Егон Хилебрехт (СДП)
Основни податоци
Површина 4,32 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.170 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 271 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38559
Повик. бр. 05376
Местоположба на Вагенхоф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°32′0″N 10°31′0″E / 52.53333° N; 10.51667° E / 52.53333; 10.51667Координати: 52°32′0″N 10°31′0″E / 52.53333° N; 10.51667° E / 52.53333; 10.51667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Вагенхоф се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди