Умерн (германски: Ummern) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Умерн
Фарма во Умерн
Фарма во Умерн
Фарма во Умерн
Грб на Умерн
Умерн во рамките на Германија
Умерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Миријам Милер (независна)
Основни податоци
Површина 40,32 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.539 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29369
Повик. бр. 05083
Местоположба на Умерн во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°35′0″N 10°26′0″E / 52.58333° СГШ; 10.43333° ИГД / 52.58333; 10.43333Координати: 52°35′0″N 10°26′0″E / 52.58333° СГШ; 10.43333° ИГД / 52.58333; 10.43333

Географија Уреди

Местоположба Уреди

Леталиштето Умерн се наоѓа 3 километри северно од селото.[2]

Општински единици Уреди

Кон општината припаѓаат следниве места: Умерн и Полхефен.

Наводи Уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. [„LSG Fallersleben ((германски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на германски]])“. Архивирано од изворникот на 2014-01-09. Посетено на 2018-10-26. URL–wikilink conflict (help) LSG Fallersleben ((германски))]

Надворешни врски Уреди