Миден (службено: Миден (Алер); германски: Müden (Aller)) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на вливот на реките Алер и Окер.

Миден (Алер)
Црквата во Миден
Црквата во Миден
Грб на Миден (Алер)
Миден (Алер) is located in Германија
Миден (Алер)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Месни единици 6
Градоначалник Хорст Шисгерис (ДХС)
Основни податоци
Површина 67,27 км2
Надм. височина 47 м
Население 5.341 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38539
Повик. бр. 05375
Портал www.mueden-aller.de
Местоположба на Миден (Алер) во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°32′0″N 10°22′0″E / 52.53333° N; 10.36667° E / 52.53333; 10.36667Координати: 52°32′0″N 10°22′0″E / 52.53333° N; 10.36667° E / 52.53333; 10.36667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Миден се наоѓа на јужниот крај на Линебуршкото Поле, околу 20 километри од Гифхорн, 50 километри од Хановер, 30 километри од Целе, 35 километри од Брауншвајг и 40 километри од Волфсбург.

Во Миден (Алер) се влива реката Окер во Алер.

Општински единициУреди

Општината има 5.787 жители и е поделена на следниве единици (во загради нивниот број на жители):[2]

 • Миден (Алер) (2.689)
 • Бокелберге (38)
 • Бренекенбрик (55)
 • Дикхорст (736)
 • Етенбител (750)
 • Флетмар (1.047)
 • Герстенбител (208)
 • Гилде (74)
 • Ханенхорн (172)

НаводиУреди

 1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)
 2. Stand: 1. Dezember 2009, Einwohnerstatistik Samtgemeinde Meinersen.

Надворешни врскиУреди