Рибесбител (германски: Ribbesbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Рибесбител
Црквата во Рибесбител
Црквата во Рибесбител
Грб на Рибесбител
Рибесбител is located in Германија
Рибесбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Штигхан (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,51 км2
Надм. височина 58 м
Население 2.093 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38551
Повик. бр. 05374
Портал www.ribbesbuettel.de
Местоположба на Рибесбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°26′0″N 10°31′0″E / 52.43333° N; 10.51667° E / 52.43333; 10.51667Координати: 52°26′0″N 10°31′0″E / 52.43333° N; 10.51667° E / 52.43333; 10.51667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Рибесбител се наоѓа на јужниот крај од Линебуршкото Поле, околу 20 километри северно од Брауншвајг и околу 5 километри јужно од Гифхорн.

Општински единициУреди

Општината е составена од следниве единици:

  • Аусбител
  • Друфелбек
  • Рибесбител
  • Фолбител (со местата Клајн Фолбител и Фосхајде)
  • Вармбител

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди