Изенбител (германски: Isenbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри југоисточно од Гифхорн и 20 километри северно од Брауншвајг.

Изенбител
Црквата во Изенбител
Црквата во Изенбител
Грб на Изенбител
Изенбител is located in Германија
Изенбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Месни единици 3
Градоначалник Тања Цезар (независна)
Основни податоци
Површина 18,65 км2
Надм. височина 68 м
Население 6.496 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 348 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38550
Повик. бр. 05374
Портал www.isenbuettel.de
Местоположба на Изенбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°26′9″N 10°34′46″E / 52.43583° СГШ; 10.57944° ИГД / 52.43583; 10.57944Координати: 52°26′9″N 10°34′46″E / 52.43583° СГШ; 10.57944° ИГД / 52.43583; 10.57944

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа помеѓу градовите Волфсбург (околу 18 км), Гифхорн (околу 6 км) и Брауншвајг (околу 20 км). Железничката станица „Изенбител Дорф“ се наоѓа на железничката линија Брауншвајг-Вирен.

Општински единициУреди

Изенбител се состои од следниве места:

  • Изенбител
  • Борнзик
  • Танкумзе

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди