Бучиште

село во Општина Пробиштип

Бучиште — село во Општина Пробиштип, во Злетовско-пробиштипскиот регион, во околината на градот Пробиштип.

Бучиште

Воздушен поглед на Бучиште

Бучиште во рамките на Македонија
Бучиште
Местоположба на Бучиште во Македонија
Бучиште на карта

Карта

Координати 41°55′45″N 22°11′48″E / 41.92917° СГШ; 22.19667° ИГД / 41.92917; 22.19667
Регион  Источен
Општина  Пробиштип
Област Осогово
Население 34 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2210
Повик. бр. 032
Шифра на КО 21002
Надм. вис. 330 м
Бучиште на општинската карта

Атарот на Бучиште во рамките на општината
Бучиште на Ризницата

Потекло и значење на името уреди

Името на селото првпат е забележано во XV век, кога биле наведени Горно и Долно Бучиште. Името може да означува „место обраснато со бука“ или пак „место каде што бучи водата“.[2]

Географија и местоположба уреди

 
Поглед на селото со регионалниот пат 1205

Селото се наоѓа во јужниот дел на територијата на Општина Пробиштип, недалеку од патот Пробиштип-Штип или Кочани и од десната страна на Злетовска Река.[3] Селото е рамничарско, сместено на надморска височина од 330 метри. Од градот Пробиштип, селото е оддалечено 9 километри.[3]

До самото село поминува регионалниот пат 1205, од каде има исклучување со асфалтен пат до самото село.

Стопанство уреди

Атарот на селото не е голем и зафаќа простор од 4,9 км2, при што преовладува обработливото земјиште со површина од 224,3 хектари, на пасиштата отпаѓаат 215,6 хектари, а на шумите само 20,3 хектари.[3]

Во основа, може да се каже дека селото има полјоделска функција.[3]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948185—    
1953223+20.5%
1961247+10.8%
1971168−32.0%
1981135−19.6%
ГодинаНас.±%
1991103−23.7%
199484−18.4%
200268−19.0%
202134−50.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Бучиште живееле 100 жители, сите Македонци.[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Бучиште имало 104 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци, 25 до 50 Власи.[6]

Селото е мало, но со натамошно намалување на бројот на населението. Во 1961 година селото броело 247 жители, а во 1994 година 84 жители, од кои 80 жители биле Македонци, а тројца Власи.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Бучиште живееле 68 жители, од кои 65 Македонци и 3 Власи.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 34 жители, од кои 29 Македонци и 5 лица без податоци.[8]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 100 104 185 223 247 168 135 103 84 68 34
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[9]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[10]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[12]

Родови уреди

Бучиште е македонско село.[13]

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

 • Доселеници: Пишичанци (15 к.), доселени се во XVIII век од селото Пишица, а таму биле доселени од Прилепско; Понковци (3 к.), доселени се во XVIII век од селото Арбасанци во Овче Поле; Врбичанци (3 к.), доселени се од селото Врбица кај Кочани; Зарапинци (3 к.), доселени се од селото Зарапинци; Питерковци (2 к.) доселени се од некогашното село Чашица; Паланчанци (2 к.), доселени се од некое село во Кривопаланечко и Мековци (1 к.), доселени се во 1931 година од селото Гајранци.

Општествени установи уреди

 • Поранешно основно училиште

Самоуправа и политика уреди

Кон крајот на XIX век, Бучиште било село во Кратовската каза на Отоманското Царство.

Селото влегува во рамките на Општина Пробиштип, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што биле споени поранешните општини, Пробиштип и Злетово. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Пробиштип.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Пробиштип. Во периодот од 1955 до 1965 година, селото било дел од некогашната Општина Пробиштип.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Трооло, во која покрај селото Бучиште, се наоѓале и селата Гајранци, Гујновци, Зарапинци, Куково, Лезово, Пестришино, Пуздерци, Стризовци и Трооло. Општината Трооло постоела и во периодот 1950-1952 година.

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1553 според Државната изборна комисија, сместено во простории на приватен објект.[14]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 39 гласачи.[15] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 37 гласачи.[16]

Личности уреди

Родени во или по потекло од Бучиште

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р Македонија. Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 86. |access-date= бара |url= (help)
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 46.
 4. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 222.
 5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 2 ноември 2022.
 8. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 9. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 10. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 11. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 12. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 13. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област-Географско-историски осврт. Скопје.
 14. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 15. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 16. „Локални избори 2021“. Посетено на 2 ноември 2022.

Надворешни врски уреди