Врбица (Кочанско)

село во Општина Чешиново-Облешево

Врбица — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 12 жители.

Врбица
Врбица is located in Македонија
Врбица
Местоположба на Врбица во Македонија
Координати 41°54′34″N 22°14′39″E / 41.90944° N; 22.24417° E / 41.90944; 22.24417Координати: 41°54′34″N 22°14′39″E / 41.90944° N; 22.24417° E / 41.90944; 22.24417
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 12 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13007
Надм. вис. 390 м
Врбица на општинската карта
Врбица во Чешиново-Облешево.svg

Атарот на Врбица во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Кочанското Поле, западно од градот Кочани.

ИсторијаУреди

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етниграф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 100 Македонци.[1] Според бугарскиот публицист Димитар Мишев, во 1905 година селото имало 1042 Македонци христијани и 90 Власи.[2]

СтопанствоУреди

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 12 жители, од кои 10 Македонци и 2 Власи.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 278
1953 99 82 32 119 1 1 219
1961 117 ... 96 213
1971 96 ... 41 137
1981 38 10 48
1991 20 20
1994 13 6 19
2002 10 2 12

РодовиУреди

Врбица е македонско-влашко село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

Македонски

  • Ѓајинци (3 к.) и Зрзовци (4 к.) најстар селски род. Не знаат од каде се доселени.
  • Мартиновци (4 к.) доселени се во 1915 година од селото Гујновци кај Пробиштип.
  • Бунешани (3 к.) доселени се во 1938 година од селото Бунеш кај Пробиштип.

Влашки

  • Брова (10 к.) доселени се во втората половина на XIX век. Овде дошле Штерјо и Зико. Биле Браќа, го знаат следното родословие: Калчо (жив на 45 г. во 1960 година) Нако-Зико. Власи наречени Брова имало и во Грамос во Грција, па најверојатно од таму се доселени.
  • Лука (7 к.) доселени се кога и родот Брова. Основачот на родот бил Михал Лука. Власи наречени Лука имало и во Крушевско и Битолско.[4]

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  2. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р. 132-133.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди