Лужички Планини[1] (чешки: Lužické hory, германски: Lausitzer Gebirge) — планински масив од Западните Судети, кои се наоѓаат во југоисточната граница на Германија со Чешка, источно од реката Елба, продолжување на масивот Рудните Планини западно од долината Елба. Планините во северниот, германски дел, се наречени Житавски Планини.

Лужички Планини
Планински масив
Пејзаж во планините
Земји Германија, Чешка
Подрачје Саксонија, Бохемија
Дел од Западни Судети
Највисока точка Луж/Лауше
 - височина 793 м
 - координати 50°50′56″N 14°38′49″E / 50.84889° СГШ; 14.64694° ИГД / 50.84889; 14.64694
Геологија Песочник, Гранит
Поделба на Судетите
Поделба на Судетите
Поделба на Судетите

Самите Лужички Планини се западно продолжување на масивот Судети помеѓу Шлеска на север и Чешка и Моравија на југ, кои на исток се придружуваат на Карпатите, кај Моравската Порта. Соседниот ридски регион на северозапад е наречен Лужички Возвишенија.

Лауше од север

Највисокиот врв е Лауше (Луж) 793 м. Други познати врвови ги вклучуваат Пјенкавчи Врх (Финкенкопе) 792 м, Једлова (Таненберг) 774 м, Клич (Клајс) 760 м, Хвозд (Хохвалд) 750 м и Студенец (Калтенберг) 736 м.

Познати планини

уреди
 
Pěnkavčí vrch (Finkenkoppe)
 
Поглед на Клајс во зима

Наводи

уреди
  1. Lusatian Mountains at www.luzicke-hory.cz. Accessed on 29 Apr 2011.

Надворешни врски

уреди

Предлошка:Германски централни висорамнини