Франкентал (Саксонија)

Франкентал (германски: Frankenthal) — општина во источна Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа западно од истоимениот град. Наречен е по франкиските доселеници, кој се населиле во Лужица, околу 1200.

Франкентал
Црква во Франкентал
Црква во Франкентал
Црква во Франкентал
Франкентал (Саксонија) во рамките на Германија
Франкентал (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Гросхартау
Градоначалник Керстин Ото (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,43 км2
Надм. височина 285 м
Население 915 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01909
Повик. бр. 035954
Портал www.gemeinde-frankenthal.de
Местоположба на Франкентал во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°8′N 14°7′E / 51.133° СГШ; 14.117° ИГД / 51.133; 14.117Координати: 51°8′N 14°7′E / 51.133° СГШ; 14.117° ИГД / 51.133; 14.117

Франкентал се наоѓа на северниот крај од Лужичките Возвишенија, близу градот Бишофсверда.

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски Уреди