Гроспоствиц (германски: Großpostwitz, горнолужички: Budestecy) — општина на истокот од Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа јужно од истоимениот град.

Гроспоствиц/Будестеце

Großpostwitz/Budestecy

Поранешната железничка станица
Поранешната железничка станица
Грб на Гроспоствиц/Будестеце
Гроспоствиц/Будестеце is located in Германија
Гроспоствиц/Будестеце
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Гроспоствиц-Обергурих
Месни единици 10
Градоначалник Франк Леман
Основни податоци
Површина 16,42 км2
Надм. височина 241 м
Население 2.700 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 164 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02692
Повик. бр. 035938
Портал www.grosspostwitz.de
Местоположба на Гроспоствиц/Будестеце во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°7′N 14°27′E / 51.117° СГШ; 14.450° ИГД / 51.117; 14.450Координати: 51°7′N 14°27′E / 51.117° СГШ; 14.450° ИГД / 51.117; 14.450

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа на северниот крај од Лужичките Планини (Lusatian Hills), долж реката Шпре. Сојузниот автопат 96 поминува низ Гроспоствиц.

СелаУреди

Неколку села припаѓаат на општината:

  • Берге (Berge, Zahor)
  • Биневиц (Binnewitz, Bónjecy)
  • Косул (Cosul, Kózły)
  • Ебендерфел (Ebendörfel, Bělšecy)
  • Ојловиц (Eulowitz, Jiłocy)
  • Гроспоствиц (Großpostwitz, Budestecy)
  • Клајн Куниц (Klein Kunitz, Chójnička)
  • Мелтојер (Mehltheuer, Lubjenc)
  • Раша (Rascha, Rašow)
  • Денквиц (Denkwitz, Dźenikecy)

НаводиУреди