Бишофсверда

Бишофсверда (германски: Bischofswerda, горнолужички: Biskupicy) — мал град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, во Германија. Се наоѓа во историската област на Горна Лужица.

Бишофсверда
Градското собрание на Бишофсверда
Градското собрание на Бишофсверда
Грб на Бишофсверда
Бишофсверда is located in Германија
Бишофсверда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Бишофсверда
Градоначалник Андреас Ерлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 46,26 км2
Надм. височина 304 м
Население 10.788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 233 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01877
Повик. бр. 03594
Портал www.bischofswerda.de
Местоположба на градот Бишофсверда во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°7′39″N 14°10′47″E / 51.12750° СГШ; 14.17972° ИГД / 51.12750; 14.17972Координати: 51°7′39″N 14°10′47″E / 51.12750° СГШ; 14.17972° ИГД / 51.12750; 14.17972

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)