Золанд на Шпре (германски: Sohland an der Spree, горнолужички: Załom) — општина во округот Бауцен во Саксонија во Германија, близу границата со Чешка во регионот наречен Лужица. Реката Шпре тече право низ селото. Заедно со некои помали села (Версдорф, Таубенхајм) ја сочинуваат една од најголемите општини во регионот со околу 7.700 жители. Најкарактеристичниот споменик во селото е Небесниот мост („Himmelsbrücke“) и се вели дека мостот ќе се сруши, кога некој ќе каже лага на него, додека стои на него.

Золанд на Шпре
Центарот на Золанд на Шпре
Центарот на Золанд на Шпре
Центарот на Золанд на Шпре
Грб на Золанд на Шпре
Золанд на Шпре во рамките на Германија
Золанд на Шпре
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 10
Градоначалник Матијас Пилц (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,27 км2
Надм. височина 302 м
Население 6.628 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02686–02689
Повик. бр. 035936
Портал www.sohland.de
Местоположба на Золанд на Шпре во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°2′50″N 14°25′42″E / 51.04722° СГШ; 14.42833° ИГД / 51.04722; 14.42833

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди