Витихенау (германски: Wittichenau, горнолужички: Kulow) — двојазичен град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 6 километри јужно од Хојерсверда.

Витихенау/Куло

Wittichenau/Kulow

Главниот плоштад во Витихенау
Главниот плоштад во Витихенау
Грб на Витихенау/Куло
Витихенау/Куло is located in Германија
Витихенау/Куло
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 12
Градоначалник Удо Попела (ДХС)
Основни податоци
Површина 62,24 км2
Надм. височина 127 м
Население 5.715 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02997
Повик. бр. 035725
Портал www.wittichenau.de/stadt
Местоположба на градот Витихенау/Куло во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°23′0″N 14°15′0″E / 51.38333° N; 14.25000° E / 51.38333; 14.25000Координати: 51°23′0″N 14°15′0″E / 51.38333° N; 14.25000° E / 51.38333; 14.25000

Овој мал град се наоѓа во срцето на двојазичниот регион Лужица, кој со векови бил дел од Кралството Бохемија. Витихенау има 6.300 жители, од кои Лужичките Срби сочинуваат околу 35-40% од населението.

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди