Лихтенберг (Бауцен)

Лихтенберг (германски: Lichtenberg) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Лихтенберг
Грб на Лихтенберг
Лихтенберг (Бауцен) во рамките на Германија
Лихтенберг (Бауцен)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Пулсниц
Месни единици 2
Градоначалник Кристијан Мегел (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,75 км2
Надм. височина 326 м
Население 1.632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01896
Повик. бр. 035955
Местоположба на Лихтенберг во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°11′N 13°58′E / 51.183° СГШ; 13.967° ИГД / 51.183; 13.967Координати: 51°11′N 13°58′E / 51.183° СГШ; 13.967° ИГД / 51.183; 13.967

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)