Хазелбахтал

Хазелбахтал (германски: Haselbachtal) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија со население од 4.648 жители. Се состои од селата Бишхајм, Хеслих, Герсдорф, Мерсдорф, Рајхенау и Рајхенбах.

Хазелбахтал
Грб на Хазелбахтал
Хазелбахтал is located in Германија
Хазелбахтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 6
Градоначалник Маргит Боден
Основни податоци
Површина 37,47 км2
Надм. височина 234 м
Население 4.013 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 03578
Портал www.haselbachtal.de
Местоположба на Хазелбахтал во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°14′48″N 14°0′42″E / 51.24667° N; 14.01167° E / 51.24667; 14.01167Координати: 51°14′48″N 14°0′42″E / 51.24667° N; 14.01167° E / 51.24667; 14.01167

Географија и сообраќајУреди

Хазелбахтал се наоѓа на околу 7 километри југозападно од градот Каменц и 35 километри североисточно од Дрезден. Автопатот 4 поминува јужно од општината и може да се стигне преку Пулсниц, кој е околу 10 километри оддалечен. Реката Пулсниц тече низ Хазелбахтал.

ИсторијаУреди

Рајхенбах бил првпат споменат во 1248. Градот бил основан во текот на германската источна колонизација. Во текот на Триесетгодишната војна, 248 луѓе, кои го сочинувале поголемиот дел од населението, умреле од чума.

Округот Рајхенау бил првпат споменат во 1436, но веројатно е дека е постар. Во годините од 1429 до 1431, Хуситите го нападнале селото и ја уништиле црквата. Во текот на војните за ослободување, најпрвин Прусите, потоа руските трупи биле стационирани во Рајхенау.

Окрузите Герсдорф и Мерсдорф биле првпат споменати во 1225 и 1264, соодветно. Тие се заедно од 14 февруари 1958.

Бишхајм бил првпат споменат 1225 и бил припоен со Хеслих на 1 јануари 1969.

На 1 јануари 2001, селата Рајхенбах, Рајхенау, Герсдорф-Мерсдорф и Бишхајм-Хеслих биле припоени кон општината Хазелбахтал.

ЗнаменитостиУреди

  • Парк во Бишхајм
  • Музеј за ископување на гранит
  • Црква во Рајхенбах
  • Црква и градски плоштад во Герсдорф

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)