Штајнигтволмсдорф

Штајнигтволмсдорф (германски: Steinigtwolmsdorf) — општина од околу 3.419 жители. Се наоѓа во источна Германија во округот Бауцен во Саксонија, близу границата со Чешка.

Штајнигтволмсдорф
Штајнигтволмсдорф is located in Германија
Штајнигтволмсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 3
Градоначалник Гунтрам Штеглих
Основни податоци
Површина 18,03 км2
Надм. височина 394 м
Население 2.846 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01904
Повик. бр. 035951
Портал www.steinigtwolmsdorf.com
Местоположба на Штајнигтволмсдорф во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°4′N 14°21′E / 51.067° N; 14.350° E / 51.067; 14.350Координати: 51°4′N 14°21′E / 51.067° N; 14.350° E / 51.067; 14.350

ГеографијаУреди

Штајнигтволмсдорф е сместена во јужниот дел на округот Бауцен. Оддалечена е околу 16 километри од градот Бишофсверда и 19 километри од градот Бауцен. Се наоѓа во близина на сојузниот автопат B98, кој е помеѓу Бишофсверда, Опах и Цитау. Следна железничка станица може да се најде во Нојкирх (Лужица) на железничката линија помеѓу Дрезден и Либерец.

Делови на општинатаУреди

Општината се состои од три дела: Штајнигтволмсдорф, Рингенхајн и Вајфа. Централното село на општината било основано во 1250. Најважна знаменитост е црквата од 1861 и некои Umgebindehäuser. Во еден дел од општината наречен „Рингенхајн“, може да се најде најмалата Umgebindehaus во целата Горна Лужица. Малото село Вајфа, највисоко од сите села во целата горна Лужица и исто така уникатно, дека било независно село стотици години наназад.

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)