Радеберг (германски: Radeberg) — мал град, кој се наоѓа 20 километри североисточно од Дрезден во Саксонија, Германија. Компанијата Elektronik Radeberg GmbH, порано добро позната во Источна Германија за производство на телевизори се наоѓа во градот.

Радеберг
Поглед на Радеберг
Поглед на Радеберг
Грб на Радеберг
Радеберг is located in Германија
Радеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 5
Градоначалник Герхард Лем (СДП)
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 250 м
Население 18.597 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 620 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01454
Повик. бр. 03528
Портал www.radeberg.de
Местоположба на градот Радеберг во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°7′N 13°55′E / 51.117° СГШ; 13.917° ИГД / 51.117; 13.917Координати: 51°7′N 13°55′E / 51.117° СГШ; 13.917° ИГД / 51.117; 13.917

Градот има евангелистичка и римокатоличка црква и стар замок. Неговите главни индустрии се производство на стакло, машини, мебел и хартија и произведува, исто така, и пиво, кое главно се извезува.

ИсторијаУреди

Радеберг бил спомнат за првпат во 1219, кога фармерите се населиле во округот од поголемиот Редер. Името на местото веројатно е изведено од оваа реката. Во помалку од 150 години се развил како пазарно место, замок и сопствени единици.

Пред 500 години било пронајдено сребро близу градот. Меѓутоа, рудата била брзо ископана.

Пиварница РадебергУреди

Пиварницата Радеберг била основана во 1872 и е дел од Oetker Group.[2] Го произведува Radeberger Pilsner,[3], 4,8 процентно светло пиво.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Dr. August Oetker KG: Home
  3. Radeberger Exportbierbrauerei

Надворешни врскиУреди