Валденбург (Саксонија)

Валденбург (германски: Waldenburg) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Валденбург
Замок Валденбург
Замок Валденбург
Грб на Валденбург
Валденбург (Саксонија) is located in Германија
Валденбург (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Валденбург
Градски единици 7
Градоначалник Бернд Полерс
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 254 м
Население 4.012 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 160 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z (порано: GC)
Пошт. бр. 08396
Повик. бр. 037608
Портал www.waldenburg.de
Местоположба на градот Валденбург во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°52′33″N 12°35′59″E / 50.87583° N; 12.59972° E / 50.87583; 12.59972Координати: 50°52′33″N 12°35′59″E / 50.87583° N; 12.59972° E / 50.87583; 12.59972

Градски единициУреди

Градот Валденбург се состои од следниве единици:

 • Валденбург
 • Диренулсдорф
 • Франкен
 • Нидервинкел
 • Обервинкел
 • Шлагвиц
 • Швабен

ЗнаменитостиУреди

Градот е познат по неговата керамика и по „Grünfelder Park“, парк во англиски стил.

Други знаменитости се:

 • Naturalienkabinett (Музеј за природното производство)
 • Heimatmuseum (Музеј за локалната историја)
 • Замокот Шенбург-Наумбург

Европска гимназијаУреди

Европската гимназија Валденбург (германски: Europäisches Gymnasium Waldenburg) е приватно јазично училиште, основано во 1994. Зградата била изградена во 1844 како „Lehrerseminar“ (Учителска школа). Карл Мај бил еден од познатите студенти.

НаводиУреди

 1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди