Кемницер Ланд (германски: Chemnitzer Land) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) округот Митвајда, градот Кемниц, окрузите Штолберг и Цвикау и покраината Тирингија (округ Алтенбург).

Кемниц
Landkreis Chemnitzer Land

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеГлаухау
Површина
 • Вкупна336 км2 (130 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно139,800
 • Густина420/км2 (1,100/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GC
Мреж. местоlandkreis-chemnitzer-land.de

Историја

уреди

Историјата на областа главно е под влијание на соседните градови Кемници Цвикау. Во средниот век, градот Глаухау, главен град на поранешниот округ, бил центар на земјата Шенбург-Глаухау. Владата на Источна Германија се обидела да го претвори регионот во огромен индустриски комплекс, што е причина за густината на население.

Округот бил основан во 1994 година со спојување на поранешните окрузи Глаухау и Хоенштајн-Ернстал. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Цвикау, Кемниц и урбаниот округ Цвикау биле споени во новиот округ Цвикау.

Географија

уреди

Некогаш густо пошумена област, Кемниц сега е високоурбанизиран регион со само неколку зелени области. Реката Цвикауер Мулде тече низ северниот дел на округот.

  Лавот е хералдички лав на Саксонија. Црвената и белата лента се преземени од грбот на грофовите на Шенбург-Глаухау.

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Глаухау
 2. Хоенштајн-Ернстал
 3. Лихтенштајн
 4. Лимбах-Оберфрона
 5. Меране
 6. Оберлунгвиц
 7. Валденбург
 1. Бернсдорф
 2. Каленберг
 3. Герсдорф
 4. Нидерфрона
 5. Обервира
 6. Ремзе
 7. Занкт Егидин
 8. Шенберг

Надворешни врски

уреди

50°50′N 12°53′E / 50.833° СГШ; 12.883° ИГД / 50.833; 12.883