Лихтенштајн (Саксонија)

Лихтенштајн (германски: Lichtenstein) — град во округот Цвикау, во сојузнагта покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 11 километри североисточно од Цвикау и 22 километри југозападно од Кемниц.

Лихтенштајн
Задната страна на дворецот во Лихтенштајн
Задната страна на дворецот во Лихтенштајн
Задната страна на дворецот во Лихтенштајн
Грб на Лихтенштајн
Лихтенштајн (Саксонија) во рамките на Германија
Лихтенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Рунд ум ден Ауерсберг
Градски единици 3
Градоначалник Волфганг Зеднер
Основни податоци
Површина 15,48 км2
Надм. височина 336 м
Население 11.087 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 716 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09350
Повик. бр. 037204
Портал www.lichtenstein-sachsen.de
Местоположба на градот Лихтенштајн во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°45′23″N 12°37′54″E / 50.75639° СГШ; 12.63167° ИГД / 50.75639; 12.63167
Панорама на Лихтенштајн и околината

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди