Рајнсдорф (Саксонија)

Рајнсдорф (германски: Reinsdorf) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Рајнсдорф
Црква Свети Јаков
Црква Свети Јаков
Црква Свети Јаков
Рајнсдорф (Саксонија) во рамките на Германија
Рајнсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Штефен Лудвиг
Основни податоци
Површина 21,17 км2
Надм. височина 296−425 м
Население 7.349 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 347 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08141
Повик. бр. 0375
Портал www.reinsdorf.de
Местоположба на Рајнсдорф во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°41′51″N 12°33′32″E / 50.69750° СГШ; 12.55889° ИГД / 50.69750; 12.55889

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)