Денхериц (германски: Dennheritz) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Денхериц
Панорамски поглед на Денхериц
Панорамски поглед на Денхериц
Панорамски поглед на Денхериц
Денхериц во рамките на Германија
Денхериц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Фогт
Основни податоци
Површина 13,25 км2
Надм. височина 241−320 м
Население 1.286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08393
Повик. бр. 03763
Портал www.dennheritz.de
Местоположба на Денхериц во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°48′55″N 12°27′40″E / 50.81528° СГШ; 12.46111° ИГД / 50.81528; 12.46111

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)