Фрауројт (германски: Fraureuth) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија. Фрауројт до 1952 година била во состав на Тирингија.

Фрауројт
Фрауројт во рамките на Германија
Фрауројт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 4
Градоначалник Матијас Топич (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,59 км2
Надм. височина 330 м
Население 5.065 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 224 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08427
Повик. бр. 03761
Портал www.fraureuth.de
Местоположба на Фрауројт во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 12°21′0″E / 50.70000° СГШ; 12.35000° ИГД / 50.70000; 12.35000Координати: 50°42′0″N 12°21′0″E / 50.70000° СГШ; 12.35000° ИГД / 50.70000; 12.35000

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди