Меране (германски: Meerane) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа помеѓу градовите Кемниц и Цвикау.

Меране
Црква Свети Мартин
Црква Свети Мартин
Црква Свети Мартин
Грб на Меране
Меране во рамките на Германија
Меране
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Меране
Градски единици 5
Градоначалник Лотар Унгерер
Основни податоци
Површина 19,77 км2
Надм. височина 253 м
Население 13.934 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 705 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08393
Повик. бр. 03764
Портал www.meerane.de
Местоположба на градот Меране во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°51′7″N 12°27′49″E / 50.85194° СГШ; 12.46361° ИГД / 50.85194; 12.46361Координати: 50°51′7″N 12°27′49″E / 50.85194° СГШ; 12.46361° ИГД / 50.85194; 12.46361

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди