Лангенвајсбах (германски: Langenweißbach) — општина во округот Цвикау, во покраината Саксонија, во источна Германија.

Лангенвајсбах
Поглед на Вајсбах, дел од општината
Поглед на Вајсбах, дел од општината
Поглед на Вајсбах, дел од општината
Лангенвајсбах во рамките на Германија
Лангенвајсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Рихтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,49 км2
Надм. височина 370 м
Население 2.464 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08134
Повик. бр. 037603
Портал www.langenweissbach.de
Местоположба на Лангенвајсбах во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°38′24″N 12°36′46″E / 50.64000° СГШ; 12.61278° ИГД / 50.64000; 12.61278

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)