Хиршфелд (Саксонија)

Хиршфелд (германски: Hirschfeld) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Хиршфелд
Хиршфелд (Саксонија) во рамките на Германија
Хиршфелд (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Рајнер Пампел
Основни податоци
Површина 19,06 км2
Надм. височина 380 м
Население 1.143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08144
Повик. бр. 037607
Портал www.hirschfeld-sachsen.de
Местоположба на Хиршфелд во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°37′32″N 12°27′34″E / 50.62556° СГШ; 12.45944° ИГД / 50.62556; 12.45944Координати: 50°37′32″N 12°27′34″E / 50.62556° СГШ; 12.45944° ИГД / 50.62556; 12.45944

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)