Нојкирхен (Цвикау)

Нојкирхен или Нојкирхен (Плајсе) (германски: Neukirchen или Neukirchen/Pleiße) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Нојкирхен
Нојкирхен (Цвикау) во рамките на Германија
Нојкирхен (Цвикау)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Хуберт Бајер
Основни податоци
Површина 16,85 км2
Надм. височина 250 м
Население 3.872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 230 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08459
Повик. бр. 03762
Портал www.neukirchen-pleisse.de
Местоположба на Нојкирхен во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°48′N 12°22′E / 50.800° СГШ; 12.367° ИГД / 50.800; 12.367

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)