Цвикауер Мулде

Цвикауер Мулде (германски: Zwickauer Mulde) е река во Саксонија, Германија. Таа е лева притока на реката Мулде и е 166 километри долга.

Цвикауер Мулде
Zwickauer Mulde
Mulde in Zwickau - big.jpg
Цвикауер Мулде во Цвикау
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворРудни Планини
УстиеМулде
51°09′37″N 12°47′54″E / 51.16028° N; 12.79833° E / 51.16028; 12.79833Координати: 51°09′37″N 12°47′54″E / 51.16028° N; 12.79833° E / 51.16028; 12.79833
Физички особености
Должина166 км
Цвикауер Мулде во Вилкау-Хаслау

Изворот на реката е во Рудните Планини, близу Шенек, во Фогтландкрајс. Тече североисточно кон Ауе, потоа северозападно кон Цвикау (оттаму и името) и понатаму на север низ Глаухау, Рохлиц и Колдиц. Неколку километри северно од Колдиц, на Цвикауер Мулде ѝ се приклучува Фрајбергер Мулде за да ја создадат Мулде. Мулде е притока на Елба.