Вердау

место во Саксонија, Германија

Вердау (германски: Werdau) — град во Германија, дел од округот Цвикау во сојузната покраина Саксонија. Низ местото тече реката Плајсе. Вердау е оддалечен 8 километри од Цвикау.

Вердау
Градското Собрание во Вердау
Градското Собрание во Вердау
Грб на Вердау
Вердау is located in Германија
Вердау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градски единици 5
Градоначалник Штефан Чарнеки
Основни податоци
Површина 65,60 км2
Надм. височина 334 м
Население 20.471 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 312 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08412
Повик. бр. 03761
Портал www.werdau.de
Местоположба на градот Вердау во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°44′N 12°23′E / 50.733° СГШ; 12.383° ИГД / 50.733; 12.383Координати: 50°44′N 12°23′E / 50.733° СГШ; 12.383° ИГД / 50.733; 12.383

Во 1905 година градот одржал конкурс за проект за ново Градско собрание или „Ратхаус“ (на сликата), бидејќи старото, изградено во 1727 година станало премногу мало. Кулата и основата на еден дизајн биле искомбинирани со фасадата на друг, и темелот бил удрен на 1 август 1908 година. Зградата била отворена на 26 април 1911 година во присутво на кралот Фридрих III.[2][3]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Грисбахер, Томас. „Вердау“. Посетено на 11 јануари 2009.
  3. „Градско собрание“ (германски). Werdau.de. 2008. Посетено на 11 јануари 2009.[мртва врска]

Надворешни врскиУреди