Герсдорф (Саксонија)

Герсдорф (германски: Gersdorf) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Герсдорф
Грб на Герсдорф
Герсдорф (Саксонија) во рамките на Германија
Герсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градоначалник Волфганг Штројбел
Основни податоци
Површина 9,70 км2
Надм. височина 315 м
Население 3.926 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 405 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z (стара: GC, HOT)
Пошт. бр. 09355
Повик. бр. 037203
Портал www.gemeinde-gersdorf.de
Местоположба на Герсдорф во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°45′35″N 12°42′30″E / 50.75972° СГШ; 12.70833° ИГД / 50.75972; 12.70833Координати: 50°45′35″N 12°42′30″E / 50.75972° СГШ; 12.70833° ИГД / 50.75972; 12.70833

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди