Фудбал на Летните олимписки игри 1984


Фудбалот на Летните олимписки игри 1984 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 1984
Податоци за првенството
ЗемјаСАД
Датум на одржување29 јули – 11 август
Екипи16 (од 5 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Прво место  Франција (1-ви )
Второ место  Бразил
Трето место  Југославија
Четврто место Италија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови84 (2.63 по натпревар)
Гледачи1.425.181 (44.537 по натпревар)
1980
1988

Првото место го освоила репрезентацијата на Франција, второто Бразил, и третото Југославија.

Учесници

уреди

Резултати

уреди

Прва фаза

уреди

Група А

уреди
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Франција 3 1 2 0 5 4 +1 4
  Чиле 3 1 2 0 2 1 +1 4
  Норвешка 3 1 1 1 3 2 +1 3
  Катар 3 0 1 2 2 5 −3 1


29 јули 1984
19:30
  Норвешка 0 – 0   Чиле Стадион Харвард, Бостон
Гледачи: 25.000
Извештај

29 јули 1984
19:30
  Франција 2 – 2   Катар Спомен стадион на морнарицата, Анаполис
Гледачи: 29.240
Извештај

31 јули 1984
19:00
  Норвешка 1 – 2   Франција Стадион Харвард, Бостон
Гледачи: 27.832
Извештај

31 јули 1984
19:00
  Чиле 1 – 0   Катар Спомен стадион на морнарицата, Анаполис
Гледачи: 14.508
Извештај

2 август 1984
19:00
  Катар 0 – 2   Норвешка Стадион Харвард, Бостон
Гледачи: 17.529
Извештај

2 август 1984
19:00
  Чиле 1 – 1   Франција Спомен стадион на морнарицата, Анаполис
Гледачи: 28.114
Извештај

Група Б

уреди
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Југославија 3 3 0 0 7 3 +4 6
  Канада 3 1 1 1 4 3 +1 3
  Камерун 3 1 0 2 3 5 −2 2
  Ирак 3 0 1 2 3 6 −3 1


30 јули 1984
19:30
  Канада 1 – 1   Ирак Стадион Харвард, Бостон
Гледачи: 16.730
Извештај

30 јули 1984
19:00
  Југославија 2 – 1   Камерун Спомен стадион на морнарицата, Анаполис
Гледачи: 15.010
Извештај

1 август 1984
19:00
  Камерун 1 – 0   Ирак Стадион Харвард, Бостон
Гледачи: 20.000
Извештај

1 август 1984
19:00
  Југославија 1 – 0   Канада Спомен стадион на морнарицата, Анаполис
Гледачи: 20.000
Извештај

3 август 1984
19:00
  Камерун 1 – 3   Канада Стадион Харвард, Бостон
Гледачи: 27.621
Извештај

3 август 1984
19:00
  Ирак 2 – 4   Југославија Спомен стадион на морнарицата, Анаполис
Гледачи: 24.430
Извештај

Група Ц

уреди
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Бразил 3 3 0 0 6 1 +5 6
  Западна Германија 3 2 0 1 8 1 +7 4
  Мароко 3 1 0 2 1 4 −3 2
  Саудиска Арабија 3 0 0 3 1 10 −9 0


30 јули 1984
19:30
  Западна Германија 2 – 0   Мароко Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 23.228
Извештај

30 јули 1984
19:00
  Бразил 3 – 1   Саудиска Арабија Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 40.799
Извештај

1 август 1984
19:00
  Бразил 1 – 0   Западна Германија Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 75.239
Извештај

1 август 1984
19:00
  Мароко 1 – 0   Саудиска Арабија Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 36.909
Извештај

3 август 1984
19:00
  Саудиска Арабија 0 – 6   Западна Германија Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 26.242
Извештај

3 август 1984
19:00
  Мароко 0 – 2   Бразил Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 49.355
Извештај

Група Д

уреди
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Италија 3 2 0 1 2 1 +1 4
  Египет 3 1 1 1 5 3 +2 3
  САД 3 1 1 1 4 2 +2 3
  Костарика 3 1 0 2 2 7 −5 2


29 јули 1984
19:30
  САД 3 – 0   Костарика Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 78.000
Извештај

29 јули 1984
19:30
  Италија 1 – 0   Египет Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 37.430
Извештај

31 јули 1984
19:00
  Египет 4 – 1   Костарика Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 20.645
Извештај

31 јули 1984
19:00
  Италија 1 – 0   САД Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 63.624
Извештај

2 август 1984
19:00
  Египет 1 – 1   САД Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 54.973
Извештај

2 август 1984
19:00
  Костарика 1 – 0   Италија Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 41.291
Извештај

Последна фаза

уреди
четвртфинале полуфинале финале
                   
5 август – Пасадена, CA        
   Франција  2
8 август – Пасадена, CA
   Египет  0  
   Франција (Продолжение)  4
6 август – Пасадена, CA
       Југославија  2  
   Југославија  5
11 август – Пасадена, CA
   Западна Германија  2  
   Франција  2
5 август – Стенфорд, CA    
     Бразил  0
   Италија (Продолжение)  1
8 август – Стенфорд, CA
   Чиле  0  
   Италија  1 Бронза
6 август – Стенфорд, CA
       Бразил (Продолжение)  2   10 август – Пасадена, CA
   Бразил (пенали)  1 (4)
   Југославија  2
   Канада  1 (2)  
   Италија  1
 

Четвртфинале

уреди
5 август 1984
15:00
  Италија 1 – 0 (Продолжение)   Чиле Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 67.349
Извештај

5 август 1984
19:00
  Франција 2 – 0   Египет Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 66.228
Извештај

6 август 1984
17:00
  Бразил 1 – 1 (Продолжение)
(4 – 2 пен.)
  Канада Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 36.150
Извештај
  Пенали  
4 – 2

6 август 1984
19:00
  Југославија 5 – 2   Западна Германија Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 58.439
Извештај

Полуфинале

уреди
8 август 1984
18:15
  Франција 4 – 2 (Продолжение)   Југославија Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 97.451
Извештај

8 август 1984
20:30
  Италија 1 – 2 (Продолжение)   Бразил Стенфорд стадион, Стенфорд
Гледачи: 83.642
Извештај

Бронза

уреди
10 август 1984
19:00
  Југославија 2 – 1   Италија Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 100.374
Извештај

Злато

уреди
11 август 1984
19:00
  Франција 2 – 0   Бразил Роус Боул, Пасадена
Гледачи: 101.799
Извештај

Табела

уреди

[1]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1   Франција (FRA) 6 4 2 0 13 6 +7 10
2   Бразил (BRA) 6 4 1 1 9 5 +4 9
3   Југославија (YUG) 6 5 0 1 16 10 +6 10
4   Италија (ITA) 6 3 0 3 5 5 0 6
5   Западна Германија (FRG) 4 2 0 2 10 6 +4 4
6   Канада (CAN) 4 1 2 1 5 4 +1 4
7   Чиле (CHI) 4 1 2 1 2 2 0 4
8   Египет (EGY) 4 1 1 2 5 5 0 3
9   САД (USA) 3 1 1 1 4 2 +2 3
10   Норвешка (NOR) 3 1 1 1 3 2 +1 3
11   Камерун (CMR) 3 1 0 2 3 5 -2 2
12   Мароко (MAR) 3 1 0 2 1 4 -3 2
13   Костарика (CRC) 3 1 0 2 2 7 -5 2
14   Ирак (IRQ) 3 0 1 2 3 6 –3 1
15   Катар (QAT) 3 0 1 2 2 5 –3 1
16   Саудиска Арабија (KSA) 3 0 0 3 1 10 –9 0

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди