Отвори го главното мени

Фудбал на Летните олимписки игри 1988


Фудбалот на Летните олимписки игри 1988 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 1988
Податоци за првенството
ЗемјаЈужна Кореја
Датум на одржување17 септември – 1 октомври
Екипи16 (од 6 фудбалски сојузи)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg СССР
Второ место Silver medal blank.svg Бразил
Трето место Bronze medal blank.svg Западна Германија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови95 (2.97 по натпревар)
1984
1992

Првото место го освоила репрезентацијата на СССР, второто Бразил, и третото Западна Германија.

УчеснициУреди


РезултатиУреди

Прва фазаУреди

Група АУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Шведска 3 2 1 0 6 3 +3 5
  Западна Германија 3 2 0 1 8 3 +5 4
  Тунис 3 0 2 1 3 6 −3 2
  Кина 3 0 1 2 0 5 −5 1
17 септември 1988
  Кина 0–3   Западна Германија Стадион Бусан Гудок, Бусан

17 септември 1988
  Шведска 2–2   Тунис Стадион Дегу, Дегу

19 септември 1988
  Тунис 1–4   Западна Германија Стадион Бусан Гудок, Бусан

19 септември 1988
  Кина 0–2   Шведска Стадион Дегу, Дегу

21 септември 1988
  Кина 0–0   Тунис Стадион Бусан Гудок, Бусан

21 септември 1988
  Шведска 2–1   Западна Германија Стадион Дегу, Дегу

Група БУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Замбија 3 2 1 0 10 2 +8 5
  Италија 3 2 0 1 7 6 +1 4
  Ирак 3 1 1 1 5 4 +1 3
  Гватемала 3 0 0 3 2 12 −10 0
17 септември 1988
  Италија 5–2   Гватемала Стадион Квангџу, Квангџу

17 септември 1988
  Замбија 2–2   Ирак Стадион Теџон, Теџон

19 септември 1988
  Замбија 4–0   Италија Стадион Квангџу, Квангџу

19 септември 1988
  Ирак 3–0   Гватемала Стадион Теџон, Теџон

21 септември 1988
  Замбија 4–0   Гватемала Стадион Квангџу, Квангџу

21 септември 1988
  Ирак 0–2   Италија Стадион Донгдемун, Сеул

Група ЦУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  СССР 3 2 1 0 6 3 +3 5
  Аргентина 3 1 1 1 4 4 0 3
  Јужна Кореја 3 0 2 1 1 2 −1 2
  САД 3 0 2 1 3 5 −2 2
18 септември 1988
  Јужна Кореја 0–0   СССР Стадион Бусан Гудок, Бусан

18 септември 1988
  САД 1–1   Аргентина Стадион Дегу, Дегу

20 септември 1988
  Јужна Кореја 0–0   САД Стадион Бусан Гудок, Бусан

20 септември 1988
  Аргентина 1–2   СССР Стадион Дегу, Дегу

22 септември 1988
  Јужна Кореја 1–2   Аргентина Стадион Бусан Гудок, Бусан

22 септември 1988
  САД 2–4   СССР Стадион Дегу, Дегу

Група ДУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Бразил 3 3 0 0 9 1 +8 6
  Австралија 3 2 0 1 2 3 −1 4
  Југославија 3 1 0 2 4 4 0 2
  Нигерија 3 0 0 3 1 8 −7 0
18 септември 1988
  Австралија 1–0   Југославија Стадион Квангџу, Квангџу

18 септември 1988
  Бразил 4–0   Нигерија Стадион Теџон, Теџон

20 септември 1988
  Нигерија 1–3   Југославија Стадион Теџон, Теџон

20 септември 1988
  Австралија 0–3   Бразил Стадион Донгдемун, Сеул

22 септември 1988
  Бразил 2–1   Југославија Стадион Теџон, Теџон

22 септември 1988
  Австралија 1–0   Нигерија Стадион Донгдемун, Сеул

Нокаут фазаУреди

Четвртфинале Полуфинале Злато
                   
25 септември – Дегу        
   Шведска  1
27 септември – Бусан
   Италија (продолжение)  2  
   Италија  2
25 септември – Бусан
       СССР (продолжение)  3  
   СССР  3
1 октомври – Сеул
   Австралија  0  
   СССР (продолжение)  2
25 септември – Квангџу    
     Бразил  1
   Замбија  0
27 септември – Сеул
   Западна Германија  4  
   Западна Германија  1 (2) Бронза
25 септември – Сеул
       Бразил (продолжение)  1 (3)   30 септември– Сеул
   Бразил  1
   Италија  0
   Аргентина  0  
   Западна Германија  3
 

ЧетвртфиналеУреди

25 септември 1988
  Шведска 1–2 (прод.)   Италија Стадион Дегу, Дегу
Гледачи: 11,000

25 септември 1988
  СССР 3–0   Австралија Стадион Бусан Гудок, Бусан
Гледачи: 7,000

25 септември 1988
  Западна Германија 4–0   Замбија Стадион Квангџу, Квангџу
Гледачи: 8,000

25 септември 1988
  Бразил 1–0   Аргентина Стадион Донгдемун, Сеул
Гледачи: 21,800

ПолуфиналеУреди

27 септември 1988
  СССР 3–2 (прод.)   Италија Стадион Бусан Гудок, Бусан
Гледачи: 10,000

27 септември 1988
  Бразил 1–1 (прод.)   Западна Германија Олимписки стадион, Сеул
Гледачи: 65,000

БронзаУреди

30 септември 1988
  Италија 0–3   Западна Германија Олимписки стадион, Сеул
Гледачи: 61,000

ЗлатоУреди

1 октомври 1988
  СССР 2–1 (прод.)   Бразил Олимписки стадион, Сеул
Гледачи: 74,000
Извештај

ТабелаУреди

[1]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1   СССР (URS) 6 5 1 0 14 6 +8 11
2   Бразил (BRA) 6 4 1 1 12 4 +8 9
3   Западна Германија (FRG) 6 4 1 1 16 4 +12 9
4   Италија (ITA) 6 3 0 3 11 13 –2 6
5   Замбија (ZAM) 4 2 1 1 10 6 +4 5
6   Шведска (SWE) 4 2 1 1 7 5 +2 5
7   Австралија (AUS) 4 2 0 2 2 6 –4 4
8   Аргентина (ARG) 4 1 1 2 4 5 –1 3
9   Ирак (IRQ) 3 1 1 1 5 4 +1 3
10   Југославија (YUG) 3 1 0 2 4 4 0 2
11   Јужна Кореја (KOR) 3 0 2 1 1 2 –1 2
12   САД (USA) 3 0 2 1 3 5 −2 2
13   Тунис (TUN) 3 0 2 1 3 6 −3 2
14   Кина (CHN) 3 0 1 2 0 5 –5 1
15   Нигерија (NGR) 3 0 0 3 1 8 –7 0
16   Гватемала (GUA) 3 0 0 3 2 12 –10 0

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди