Матија Настасиќ

српски фудбалер

Матија Настисиќ ( роден на 28 март 1993 година) — српски професионален фудблер кој настапува за италијанска Фиорентина и за фудбалската репрезентација на Србија на позицијата одбранбен играч. Тој ја започнал кариерата во Партизан, но подоцна бил даден на позајмица во Телеоптик , за да подоцна преминел во италијанската Фиорентина во 2011 година. После една одлична сезона во Фиренца, тој бил потпишан од страна на Манчестер Сити во трансфер вреден 15 милиони евра и бил заменет со Стефан Савиќ, освојувајќи ја Премиер Лигата во 2014 година, и покрај повредите. Во 2015 година, тој се преселил во тимот на Шалке, како позејмен играч, Настасиќ го имал своето деби за сениорската фудбалска репрезентација на Србија во 2012 година, и од тогаш има забележано повеќе од 15 настапи.

Матија Настасиќ
Настасиќ на тренинг со Шалке во 2015
Лични податоци
Полно име Матија Настасиќ[1]
Роден на 28 март 1993(1993-03-28)(30 г.)
Роден во Ваљево, Србија
Висина &100000000000001880000001,88 м[2]
Позиција Одбранбен играч (фудбал)
Клупски податоци
Сегашен клуб Фиорентина
Број 31
Младинска кариера
2000–2008 ЗСК Ваљево
2008–2010 Партизан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Партизан 0 (0)
2010–2011Телеоптик (позејмен) 21 (0)
2011–2012 Фиорентина 26 (2)
2012–2015 Манчестер Сити 34 (1)
2015–2021 Шалке 122 (1)
2021– Фиорентина 26 (2)
Репрезентација
2009–2010 Србија 17 9 (2)
2010–2011 Србија 19 3 (0)
2011–2013 Србија 21 6 (1)
2012– Србија 28 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 септември 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 јуни 2017

Наводи уреди

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 25 September 2013. Посетено на 17 August 2013.
  2. „Matija Nastasic Player Profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2014-09-07. Посетено на 30 December 2013.