Хидетоши Наката

Поранешен јапонски фудбалер

Хидетоши Наката (на јапонски: 中田 英寿) (роден на 22 јануари 1977 година во Kofu, Јапонија) — поранешен јапонски фудбалер кој играл како играч од средниот ред во неколку европски клубови, и Бел Маре Хиратсука во својата татковина. Неговите настапи му донесоа репутација на еден од најдобрите јапонски играчи низ времето.[1]

Наката во 2004 година бил единственото јапонско лице, избрано во ФИФА 100, во оценувањето на најдобрите 125 фудбалери кои живеат во историјата, и исто така беше и во 1997 и 1998 година гласаше за играч на годината во Азија.

Наката ја освоил Серија А во 2001 година со Рома а една година подоцна триумфирал и во Купот на Италија со Парма.

Репрезентативна кариера уреди

Хидетоши Наката бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 1998, 2002 и 2006.

Статистика уреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1997 16 5
1998 10 1
1999 3 0
2000 4 0
2001 7 1
2002 8 2
2003 11 1
2004 2 0
2005 10 0
2006 6 1
Вкупно 77 11

Наводи уреди

  1. Junko Ogura; Matthew Ponsford (28 мај 2014). „Hidetoshi Nakata: Japan's misunderstood son returns from exile“ (англиски). CNN. Посетено на 22 јануари 2021.

Надворешни врски уреди