Теаречка парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Теаречка парохија — македонска православна парохија, дел од Тетовското архијерејско намесништво на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата има седиште во црквата „Св. Димитриј Солунски“ во селото Теарце и ги опфаќа селата Теарце, Отушиште, Лешок, Слатино, Ратае, Варвара, Брезно, Жилче, Шемшево и Прељубиште.[1].

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“
(парохиска црква)
Теарце 2000  
Црква „Св. Богородица“ Теарце 1618 (старата)
1975 (новата)
Црква „Св. Марена“ Теарце 1980
Црква „Св. Ѓорѓи“ Теарце
Црква „Св. Никола“ Теарце 1866
Црква „Св. Јован Богослов“ Отушиште 13 век  
Црква „Св. Никола“ Отушиште 2008
Црква „Св. Богородица“ Лешок 11 век  
Црква „Св. Атанасиј“ Лешок 1924  
Црква „Св. Никола“ Лешок османлиски период (старата)
2010 (новата)[3]
 
Црква „Стар Св. Атанасиј“ Лешок 6 век  
Црква „Св. Никола“ Слатино
Црква „Св. Атанасиј“ Ратае
Црква „Св. Сава“ Ратае 1925
Црква „Св. Петка“ Варвара 1970  
Црква „Св. Богородица“ Брезно  
Црква „Св. Илија“ Брезно  
Црква „Св. Никола“ Жилче 1913  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Шемшево 1913  
Црква „Св. Јован Богослов“ Прељубиште 1913  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. Самарџиев, Александар (14 ноември 2010 - 18:37). „Лешочани градат нова црква во селото“. Сител. Посетено на 2010-11-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°4′30″N 21°3′6″E / 42.07500° СГШ; 21.05167° ИГД / 42.07500; 21.05167