Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Лешок

црква во селото Лешок

Свети Кирил и Методиј — параклис во рамките на Лешочкиот манастир, во селото Лешок, Општина Теарце, Македонија.

Свети Кирил и Методиј

Поглед на иконостасот во параклисот „Св. Кирил и Методиј“ во рамките на Лешочкиот манастир

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба

Карта

Координати 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Место Лешок
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Изградба XX век
Завршено XX век
Ктитор Езекил
Архитектонски опис

Параклисот е сместен во самите манастирски конаци, во посебна просторија. Се претпоставува дека бил завршен во XX век.[1]

Историја

уреди

При сквернањето на целиот манастир во текот на воениот конфликт во 2001 година, параклисот бил обиен, а воедно претрпел оштетувања од самата детонација на манастирот. Полиелејот бил искршен и неупотреблив. Четири престолни икони биле оштетени, а украдени биле и Светите Садови од Светата Трпеза.[2].

Галерија

уреди
Икони

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Лешочки манастир“. Македонски бисер. Архивирано од изворникот на 2016-04-04. Посетено на 24 мај 2016.
  2. „Оштетувања на манастирскиот комплекс – Лешок“. Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2010-09-13.

Надворешни врски

уреди