Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Брезно

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Freska vo Sv. Bogorodica od Brezno.jpg

Фреска во црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба

Карта

Место Брезно
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Успението на Пресвета Богородица — црква во тетовското село Брезно[1]. Црквата е посветена на Успението на Пресвета Богородица и се прославува секоја година на 28 август.[2]

НаводиУреди

  1. „Празникот посветен на Успението на Пресвета Богородица денес се одбележа и во патрониот храм во Брезно“. Кисс Тв. 28 август 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-10-08.
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. т. Посетено на 2010-10-08.