Црква „Св. Илија“ - Брезно

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Св. Илија Брезно.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Населено место Брезно
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија претставува главна и единствена манастирска црква на истоимениот манастир во тетовското село Брезно. Црквата е стара неколку векови. За време на воениот конфликт од 2001 година на црквата биле забележани поголеми оштетувања[1].

НаводиУреди

наводи}}

  1. „Разурнувања и насилства со терористички дејства во 2001-ва година“. Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2010-10-08.