Сундски Острови


Сундски Острови (индонезиски: Kepulauan Sunda, сундски: Kapuloan Sunda) — поголема група на острови во состав на Малајскиот Архипелаг.[1]

Сундски Острови
Kepulauan Sunda
LocationSundaIslands.svg
Географија
КоординатиКоординати: 2°00′S 110°00′E / 2.000° ЈГШ; 110.000° ИГД / -2.000; 110.000
АрхипелагМалајски Архипелаг
Вкупно острови13
Поголеми островиГолеми Сундски Острови
Мали Сундски Острови
Управување

Групата се дели на Големи Сундски Острови и Мали Сундски Острови.

Управна поделбаУреди

Со островите управуваат четири земји: Брунеј, Источен Тимор, Индонезија и Малезија. Најголемиот дел го има Индонезија. Островот Борнео е поделен на брунејски, индонезиски и малајски дел. Островот Тимор е поделен на источнотиморски и индонезиски дел. Двата помали острови исто така припаѓаат на Источен Тимор.

Список на островиУреди

Големи Сундски ОстровиУреди

Мали Сундски ОстровиУреди

од запад кон исток

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1813-1895., Dana, James Dwight ([1836]). On two American species of the genus Hydrachna. OCLC 54153052. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)

Надворешни врскиУреди

Координати: 2°00′S 110°00′E / 2.000° ЈГШ; 110.000° ИГД / -2.000; 110.000{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница

Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја