Отвори го главното мени


Сундски Острови (индонезиски: Kepulauan Sunda, сундски: Kapuloan Sunda) — поголема група на острови во состав на Малајскиот Архипелаг.[1]

Сундски Острови
Наречен и: Kepulauan Sunda
LocationSundaIslands.svg
Географија
КоординатиКоординати: 2°00′S 110°00′E / 2.000° ЈГШ; 110.000° ИГД / -2.000; 110.000
АрипелагМалајски Архипелаг
Вкупно острови13
Поголеми островиГолеми Сундски Острови
Мали Сундски Острови
Управување

Групата се дели на Големи Сундски Острови и Мали Сундски Острови.

Содржина

Управна поделбаУреди

Со островите управуваат четири земји: Брунеј, Источен Тимор, Индонезија и Малезија. Најголемиот дел го има Индонезија. Островот Борнео е поделен на брунејски, индонезиски и малајски дел. Островот Тимор е поделен на источнотиморски и индонезиски дел. Двата помали острови исто така припаѓаат на Источен Тимор.

Список на островиУреди

Големи Сундски ОстровиУреди

  Главна статија: „Големи Сундски Острови.

Мали Сундски ОстровиУреди

  Главна статија: „Мали Сундски Острови.

од запад кон исток

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди