Оваа статија е за малезиска држава. За кибернетскиот научник видете Алан Перлис.

6°30′N 100°15′E / 6.500° СГШ; 100.250° ИГД / 6.500; 100.250


Држави и територии на Малезија
Перлис
ﭬﺮليس ‎

Perlis
Flag of Perlis Coat of arms of Perlis
Знаме Грб
Химна: Amin amin ya Rabaljalil
Местоположба на Perlis
Местоположба на Perlis
Главен град Кангар
Royal capital Арау
Владеачка партија Barisan Nasional( BN )
 - Раџа Туанку Сјед Сираџудин
 - Ментери Бесар Датук Сри Д-р Иса Сабу
Површина
 - Вкупно 810 km²
Население
 - 2007 пресметка 215.000
 - Густина 244,9/km²
Повикувачки број 04
Поштенски број 01xxx
Автомоб. Таблички R
Портал: http://www.perlis.gov.my

Перлис (јави ﭬﺮليس‎) [1], е најмалечката држава на Малезија. Се наоѓа на северниот дел на западниот брег на Пенинсулар Малезија и се граничи со тајландските провинции Сатун и Сонгхла на север.

Перлис има вкупно население од 210.000. Етничкиот состав во 2000 г. изнесувал: малајци (174.805 или 79,74%), кинези (21.058 или 9,6%), индијци (2.658 или 1,21%) и други (20.690 или 9,45%).

Главен град на Перлис е Кангар додека кралска престолнина е Арау. Друг поважен град е Паданг Бесар, на мналајско-тајландската граница. Главното пристаниште е малечкото село Куала Перлис, кој е најмногу поврзан со островот Лангкави. Во Перлис се наоѓа и фарма за змии која е главна туристичка атракција.


Наводи

уреди
  1. Уставот на Перлис

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја