Џохор (џави:جوهر) е држава во Малезија помеѓу 1°20"N и 2°35"N. Таа е една од најразвиените малезиски држави. Главен град и кралска престолнина е Џохор Бахру, порано наречен Танџунг Путери. Стариот главен град бил Џохор Лама.

Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
Џохор
جوهر دارالتّعظيم
Johor Darul Ta'zim
Flag of Johor Coat of arms of Johor
Знаме Грб
Мото: Kepada Allah Berserah
Химна: Lagu Bangsa Johor
Местоположба на Johor
Главен град Џохор Бахру
Royal capital Оасир Пеланги1
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Султан Султан Искандар
 - Ментери Бесар Абдул Гани Отман
Историја  
 - Султанатот Џохор 14ти век 
 - Британска контрола 1914 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во малезиската федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 19.984 km²
Население
 - 2007 пресметка 3.300.000
 - Густина 137,6/km²
ИЧР  (2000) 0,798 (средно)
Повикувачки број 072
06 (Muar and Ledang)
Поштенски број 80xxx до 86xxx
Автомоб. Таблички J
Портал: http://www.johor.gov.my
1 Градче во Џохор Бахру
2 Освен Муар и Леданг

Џохор се граничи со Паханг на север, Малака и Негери Сембилан на северозапад, и Џохорски премин на југ кој ја дели Малезија со Сингапур.

Административна поделбаУреди

Џохор е поделен на 8 дистрикти.

Надворешни врскиУреди

 
Дистриктите на Џохор
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   ПутраџајаКоординати:   1°29′14″N, 103°46′52″E