Лабуан (јави: لابوان) е најголемиот остров од малезиската Лабуанска Федерална Територија. Лабуан е најмногу познат како Офшор финанскиски центар кој нуди меѓународни финансиски и биснис сервиси преку Labuan IBFC од 1990 и голе туристички центар за посетителите од блискиот Брунеј и нуркачите. Името Лабуан се развил од малајскиот збор labuhan што значо котва.

Лабуан
Labuan
لابوان
Знаме на ЛабуанАмблем на Лабуан
Амблем
Гесло:
Локација во Малезија
Локација во Малезија
Координати: 5°19′13.16″N 115°12′40.42″E / 5.3203222° СГШ; 115.2112278° ИГД / 5.3203222; 115.2112278
ЗемјаМалезија
ДржаваВилајах Персекутуан
Влез во
Федералните
Територии
16 април 1984
Управа
 • Управувана одПербаданан Лабуан
Лабуан Корпорација
 • МинистерДатук Јусуф Махал
Површина
 • Вкупна92 км2 (36 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно85,000 (проценка)
Часовен појасMST (UTC+8)
 • Лете (ЛСВ)Not observed (UTC)
Мреж. местоhttp://www.pl.gov.my/
Mean solar timeUTC+06:46:40

Најголем град и главно пристаниште на оваа малезиска федерална територија е Бандар Лабуан.

Повеќе уреди

  • The history of Labuan Island (Victoria Island) (1996) Стефан Р. Еванс, Абдул Рахман Заинал и Род Вонг Хет Нгее. Singapore: Calendar Print

Надворешни врски уреди

 
Лабуан гледан од авион кон Кота Кинабалу
 
Лабуан и надворешните острови
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја