Бали е индонезиски остров лоциран на западниот крај од Мали Синдски Острови, и се наоѓа меѓу Јава на запад и Ломбок на исток. Ова е една од 33. покраини со главен град Денпасар на југот од островот.

Бали
Покраина
Знаме на Бали
Знаме
Амблем на Бали
Амблем
Гесло: Bali Dwipa Jaya (Kawi)
(Glorious Bali Island)
Местоположбата на Бали во Индонезија
Местоположбата на Бали во Индонезија
Координати (Денпасар): 8°39′S 115°13′E / 8.650° ЈГШ; 115.217° ИГД / -8.650; 115.217Координати: 8°39′S 115°13′E / 8.650° ЈГШ; 115.217° ИГД / -8.650; 115.217
CountryИндонезија
CapitalДенпасар
Управа
 • ГувернерMade Mangku Pastika
Површина
 • Вкупна5.632,86 км2 (217,486 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно3.891.428
 • Густина6.9/км2 (18/ми2)
Demographics
 • Етнички групиBalinese (89%), Javanese (7%), Baliaga (1%), Madurese (1%)[1]
 • РелигииХинду (92.29%), муслимани (5.69%), христијани (1.38%), будисти (0.64%)
 • Languagesиндонезиски (официјален), Бали
Часовен појасCIT (UTC+08)
Мреж. местоbaliprov.go.id

ИсторијаУреди

  Главна статија: „Историја на Бали.

Бали е населен од околу 2000 п.н.е. од Австронезискиот народ кој мигрирал од Тајван преку југоисточна Азија.[2]Културолошки и лингвистички Бали народот е тесно поврзан со народот од Индонезискиот архипелаг, Филипините и Океанија.[3] Камените алатки кои датираат од тој период се најдени блиску до селото Цекик на западниот дел од островот.[4]

Културата во Бали е под силно влијание на Индија и Кина, и посебно на Хинду културата од почетокот на 1 век од нашата ера.


Првиот европски контакт со Бали е направен во 1585 година, кога португалски брод стигнал во близина на полуостровот Букит), а неколкумина Португалци останале во служба на Дева Агунг.[5]

ГеографијаУреди

 
Топографија на островот

Островот Бали лежи 3,2 km (2 mi) источно од Јава, и е приближно осум степени јужно од екваторот. Од исток до запад, островот е приближно 153 km (95 mi) широк и на површина од околу 112 km (69 mi) од север до југ; вкупната површина изнесува 5.632 km².

ЗабелешкиУреди

 1. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. Institute of Southeast Asian Studies. 2004. 
 2. Taylor (2003), pp. 5, 7; Hinzler (1995)
 3. Hinzler (1995)
 4. Taylor (2003), p. 12; Lonely Planet (1999), p. 15.
 5. Willard A. Hanna (2004). Bali Chronicles. Periplus, Singapore. ISBN 0-7946-0272-X p.32

РеференциУреди

 • Miguel Covarrubias, Island of Bali, 1946. ISBN 962-593-060-4
 • Foley, Kathy; Sedana, I Nyoman; Sedana, I Nyoman (Autumn 2005 г). Mask Dance from the Perspective of a Master Artist: I Ketut Kodi on "Topeng". „Asian Theatre Journal“ (University of Hawai'i Press) том  22 (2): 199–213.. doi:10.1353/atj.2005.0031. 
 • Friend, T. (2003). Indonesian Destinies. Harvard University Press. ISBN 0-674-01137-6. 
 • Gold, Lisa (2005). Music in Bali: Experiencing Music, Expressing Culture. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-514149-0. 
 • Greenway, Paul; Lyon, James. Wheeler, Tony (1999). Bali and Lombok. Melbourne: Lonely Planet. ISBN 0-86442-606-2. 
 • Herbst, Edward (1997). Voices in Bali: Energes and Perceptions in Vocal Music and Dance Theater. Hanover: University Press of New England. ISBN 0-8195-6316-1. 
 • Hinzler, Heidi (1995) Artifacts and Early Foreign Influences. From Oey, Eric (Editor) (1995). Bali. Singapore: Periplus Editions. стр. 24–25. ISBN 962-593-028-0. 
 • Ricklefs, M. C. (1993). A History of Modern Indonesia Since C. 1300, Second Edition. MacMillan. ISBN 978-0333576892. 
 • Sanger, Annette. Blessing or Blight? The Effects of Touristic Dance-Drama on village Life in Singapadu, Bali. „Come Mek Me Hol' Yu Han': the Impact of Tourism on Traditional Music“ (Berlin: Jamaica Memory Bank): 89–104.. 
 • Taylor, Jean Gelman (2003). Indonesia: Peoples and Histories. New Haven and London: Yale University Press. ISBN 0-300-10518-5. 
 • Vickers, Adrian (1995), From Oey, Eric (Editor) (1995). Bali. Singapore: Periplus Editions. стр. 26–35. ISBN 962-593-028-0. 
 • Pringle, Robert (2004). Bali: Indonesia's Hindu Realm; A short history of. Short History of Asia Series. Allen & Unwin. ISBN 1-86508-863-3. 

За понатамошно читањеУреди

 • Copeland, Jonathan (2010). Secrets of Bali: Fresh Light on the Morning of the World. Orchid Press. ISBN 978-974-524-118-3. 
 • McPhee, Colin (2003). A House in Bali. Tuttle Publishing; New edition, 2000 (first published in 1946 by J. Day Co). ISBN 978-9625936291. 
 • Shavit, David (2006). Bali and the Tourist Industry: A History, 1906–1942. McFarland & Co Inc. ISBN 978-0786415724. 
 • Vickers, Adrian (1994). Travelling to Bali: Four Hundred Years of Journeys. Oxford University Press. ISBN 978-9676530813. 
 • Whitten, Anthony J.; Roehayat Soeriaatmadja, Suraya A. A. (1997). The Ecology of Java and Bali. Hong Kong: Periplus Editions Ltd. ISBN 978-9625930725. 
 • Wijaya, Made (2003). Architecture of Bali: A Source Book of Traditional and Modern Forms. Thames & Hudson Ltd. ISBN 978-0500341926. 

Надворешни врскиУреди