Селангор (џави: سلاڠور, нас. 7,2 милиони) е една од 13 те држави на Малезија. Се наоѓа на западниот брег на Пенинсулар Малезија и се граничи со Перак на север, Паханг на исток, Негери Сембилан на југ и со Малајскиот мореуз на запад. Главен град е Шах Алам. Со државата уптавива султан.


Држави и територии на Малезија
سلاڠور دار الإحسان
Селангор
Flag of Селангор [[Image:|110px|Coat of arms of Селангор]]
Знаме Грб
Мото: Dipelihara Allah
Химна: Duli Yang Maha Mulia
Местоположба на Селангор
Местоположба на Селангор
Главен град Шах Алам
Royal capital Кланг
Владеачка партија Pakatan Rakyat (Народен Пакт)
 - Sultan Султан Шатафудин
 - Ментери Бесар Абдул Халид Ибраим
Историја  
 - Дел од Федеративни Малајски Држави 1895 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Приклучување кон Малезиската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 7,956 km²
Население
 - 2007 пресметка 7.200.000
 - Густина 905/km²
ИЧР  (2000) 0.817 (висок)
Повикувачки број 03
Поштенски број 40xxx до 48xxx
62xxx до 64xxx
Автомоб. Таблички B
Портал: http://www.selangor.gov.my

Потекло на поимот

уреди

Потеклото на името Селангор се смета како „изгубено низ историјата“, но сепак според некои тоа потекнува од малајскиот збор selangau, 'големата мува', веројатно поради истпимената Селангорска Река. Според некои се смета дека името се развило од зборот Selang Ur што значи "земја на морските премини" (ur значи "земја" на тамилски, selang значи "морски премин" на малајски јазик).

Селангор е познат и по арапскиот назив, Darul Ehsan ("Место на искреноста").

Демографија

уреди

Селангор е најнаселената малезиска држава, со најголема агломерација на населението во Долината Кланг.

Вкупното население изнесува 4.850.000 (2006 ; од кои малајци се 52,9%, кинези 27,8%, индијци 13,3% и други 6%.[1]

Најголеми населени центри се Петалинг Џаја (2007 est. pop. 550.000), Шах Алам (500.000), Кланг (995.000) и Субанг Џаја-УЕП Субанг Џаја (400.000).

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди
 
Џамијата Султан Салахудин Абдул Азиз во главниот град Шах Алам
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја3°20′N 101°30′E / 3.333° СГШ; 101.500° ИГД / 3.333; 101.500

  1. SSIC - from YB Dato' Tang See Hang - Selangor State Executive Councillor.