4°45′N 101°0′E / 4.750° СГШ; 101.000° ИГД / 4.750; 101.000


Држави и територии на Малезија
Перак
ڨيرق دار الرّضوان
Perak Darul Ridzuan
霹雳
Flag of Perak Coat of arms of Perak
Знаме Грб
Химна: Allah Lanjutkan Usia Sultan
Местоположба на Perak
Местоположба на Perak
Главен град Ипох
Royal capital Куала Кангсар
Владеачка партија Pakatan Rakyat (Народен пакт)
 - Султан Султан Азлан Шах
 - Ментери Бесар Мохамад Низар Џамалудин [PAS]
Историја  
 - Договорот од Пангкор 1874 
 - Дел од Федеративни Малајски Држави 1895 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малезиската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 21,006 km²
Население
 - 2007 пресметка 2.260.576
 - Густина 104,7/km²
ИЧР  (2000) 0,784 (среден)
Повикувачки број 05
Поштенски број 30xxx до 36xxx
39xxx
Автомоб. Таблички A
Портал: http://www.perak.gov.my

Перак (малајски: Perak, џави: ڨيراق‎) — една од 13 те држави на Малезија. Таа е втота држава пои големина на Пенинсулар Малезија и се граничи со Кедах и тајландската провинција Јала на север, Пенанг на северозапад, Келантан и Паханг на исток, Селангор на југ и со Малачкиот Проток на запад. Главен град е Ипох.

Потекло на поимот

уреди

Перак значи сребро на малајски. Името веројатно доаѓа од сребрената боја на калајот. Во последната деценија на 19 век, Перак била најбогата земја со калајна руда во светот. Некои сметаат дека името доаѓа од "сбеткавата риба од водата" која светка како среброто. Арапскиот назив на државата е Darul Ridzuan, што значи земја на благодатта.

Демографија

уреди

Населението на Перак изнесува околу 2 милиона. Според проценките од 2001 етничката композиција на населението била: Малајци (1.101.105 или 53,68%), Кинези (643.129 или 31,35%), Индијци (262.121 или 12,78%), други (6.536 или 0,32%), нежители (38.345 или 1,87%)[1].

Државната химна

уреди
Малајски Македонски превод
Dilanjutkan Allah usianya Sultan

Adil dan murah memerintah watan
Ditaati rakyat kiri dan kanan
Iman yang soleh Allah kurniakan
Allah berkati Perak Darul Ridzuan
Allah selamatkan Negeri dan Sultan

Алах, дај му на Султанот живот долг
Праведлив и милостив, води ја татковината
Слушан од луѓето, и лево и десно
Алах, поклони им на праведните вера
Посвети се на Перак, о Алах
Спаси ја државата и Султанот, о Алах

Наводи

уреди
  1. populasi. Архивирано од изворникот на 2003-05-02. Посетено на 2008-11-20.

Надворешни врски

уреди
 
Дистриктите на Перак
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја