2°45′N 102°15′E / 2.750° СГШ; 102.250° ИГД / 2.750; 102.250


Држави и територии на Малезија
Негери Сембилан
نڬري سمبيلن دار الخصوص
Negeri Sembilan Darul Khusus
Flag of Negeri Sembilan Coat of arms of Negeri Sembilan
Знаме Грб
Химна: Berkatlah Yang DiPertuan Besar Negeri Sembilan
Местоположба на Negeri Sembilan
Местоположба на Negeri Sembilan
Главен град Серембан
Royal capital Сери Манант
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Јанг ди-Пертуан Бесар Туанку Џафар
 - Ментери Бесар Мохамад Хасан
Историја  
 - Дел од Федерални Малајски Држави 1895 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малајската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 6,645 km²
Население
 - 2007 пресметка 1.004.807
 - Густина 137,4/km²
ИЧР  (2000) 0,795 (среден)
Повикувачки број 06
Поштенски број 70xxx до 73xxx
Автомоб. Таблички N
Портал: http://www.ns.gov.my

Негери Сембилан (исто и Негри Сембилан, јави: نڬري سمبيلن), е држава во Малезија. Се наоѓа на западниот брег на Пенинсулар Малезија, јужно од Куала Лумпур и се граничи со Селангор на север, Паханг на исток Џохор и Малака на југ. Главен град е Серембан. Кралска престолнина е Сери Менанти во Дистриктот Куала Пилах.

Потекло на поимот

уреди

Името Негери Сембилан (Negeri Sembilan) во буквален превод од малајски значи „држава од девет“. Се смета дека името е развиено од деветте дистрикти или nagari (сега познати како luak) кои биле населени од народот Минангкабау кои потекнуваат од Западна Суматра (сега дел од Индонезија). Арапскиот назив на Негери Сембилан е Darul Khusus ("Посебното живеалиште").

Демографија

уреди

Етничкиот состав на населението во 2005 изнесувало: Малајци (497.896 или 54,96%), Кинези (220.141 или 24,3%), Индијци (137.588 или 15,18%), други (50.267 или 5,54%).

Надворешни врски

уреди
 
Палатата Истана Сери Мананти
 
Нилаи
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја